Výběr vhodného plotu je investicí na mnoho let, proto by se na jeho výběr měl klást dostatečný důraz. Při výběru plotu samozřejmě nevíce záleží na oplocovaném pozemku a objektu. Jiný plot budeme stavět u rodinného domu, jiný u chalupy a jiný u průmyslového areálu. U soukromého pozemku bývá plot výrazným prvkem zahrady i domu. Díky velkému výběru si vybere snad každý. Záleží na vkusu, na potřebách a také na tom, jak se majitel chce o plot starat.

  • Nejdostupnější a nejlevnější variantou je pletivo instalované na kovové sloupky. Jeho výhodou je rychlost a snadnost stavby nicméně také nebývá velkou překážkou pro zloděje. Za nevýhodu také může někdo považovat velkou průhlednost a „obyčejnost“ tohoto oplocení.

 

  • Betonové ploty zase disponují vysokou odolností, vysokou úrovní zabezpečení, bezúdržbovostí a dlouhou životností. Nevýhodou je vysší pořizovací cena, delší doba stavby a v drtivé většině vzhled.

 

  • Ploty zděné z různých druhů umělých či pravých kamenů nebo z pálených cihel vypadají velmi vkusně a mají dlouhou životnost. Většinou se kombinuje se dřevem, plastem nebo kovem. Nehodí se k všem stavbám, mívají vysokou pořizovací cenu.

 

  • Dřevěné ploty jsou velmi oblíbené kvůli svému přirozenému vzhledu a široké nabídce, na druhou stranu se tento materiál nemůže pyšnit životností a nutností každoročního ošetřování.

 

  • Kovové a kované ploty působí velmi nadčasově a dodávají domu nádech luxusu. Díky použitému materiálu a vhodně zvolené povrchové úpravě se kovové ploty hodí jak ke starším a klasickým budovám, tak i ke zcela novým domům s moderním designem. Nespornou výhodou kovového plotu je prakticky nulová údržba a dlouhá životnost. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena ale investice do kovového plotu se vyplatí.

  • Ekologickým a odolným řešením jsou plastové ploty, vyrábí se v různých dekorech takže pokud sáhnete po plastovém plotu, určitě si vyberete. Je to bezúdržbový materiál s dlouhou životností který však bývá tvarově i barevně nestálý.

 

  • Živý plot představuje uměle vysazenou a udržovanou řadu z okrasných dřevin. Je ideální ochrana před prachem a ruchem ze silnice, obyvatele pozemku chrání před nežádoucím pohledem lidí z venku, ale také před silným větrem a upřít mu samozřejmě nelze ani estetické hledisko. Na výběr máte z různých rostlin.Živý plot má však i své nevýhody.Kromě toho že musíte několik let počkat než vyroste a zmohutní, je třeba také počítat s pravidelnou údržbou – od počátečního sázení rostlin až po zarovnávání délky, prostříhávání a případně další úpravy.

     

 

 

 

   

 

 

.